Danka Skuhrová: Každý vyriešený „problém“ ma vždy naučil viac, ako keď šli veci hladko

Dana Skuhrová. Ďalšia z krásnych tvorivých duší nášho kurzu Tajomstvo ženskej prosperity Online. Mamina troch detí, tvorivá bytosť, spoluzakladateľka RC Dlháčik a zakladateľka Centra hier a vzdelávania Anad. Nesústredí sa však len na vzdelávanie a výchovu detí. Začala pomáhať už oveľa skôr – v roli certifikovanej poradkyne dojčenia.

Dani, prezraď nám, čo tvorí náplň tvojich dní?

Som učiteľka prvého stupňa a mám 3 deti, takže skoro všetky moje činnosti súvisia práve s deťmi. Plus veľmi rada tvorím. Skúšala som rôzne techniky a moja tvorba bola dosť nedokonalá a rôznorodá. Teraz som to vďaka kurzu Tajomstvo ženskej prosperity spojila dokopy vo vytváraní hier a aktivít pre deti. Takto mi to začalo dávať zmysel a veľkú radosť. Len sa musím strážiť, lebo vymýšľam rýchlejšie, ako stíham vyrábať a pripravovať akcie:)

Založila som centrum hier a vzdelávania Anad, ktorého cieľom je učenie hrou a voľnočasové aktivity. Dieťa sa hrá, skúma, objavuje a my sa môžeme učiť zasa od detí. Rada by som podporila práve túto hravosť detí a radostné objavovanie a dala im možnosť učiť sa s radosťou. Páči sa mi zapájanie viacerých zmyslov pri učení a ich prepájanie. Tak trochu vlastne kombinujem didaktické a zmyslové hry, pokusy, pohyb a montessori princípy.

Popritom sa venujem pomoci ženám pri dojčení, takže moje dni sú veľmi pestré. Striedavo vyrábam pomôcky, niekedy len pripravujem nové nápady, vediem krúžky pre detičky a niektoré víkendy si vyhradím na školenia pre seba.

Teraz sa vzdelávam, aby som mohla byť sindelar trénerom a pomáhať odhaliť príčinu problémov s učením sa a pripraviť tréningový program šitý na mieru. Pripravujem aj workshopy do škôlky a predškoly, jednorazové aktivity pre deti alebo tvorivé dielničky. Naposledy mi bolo cťou pripraviť zopár aktivít pre deti  do dvoch kníh.

Inšpirácie pre rodičov vytváram na fb stránke www.facebook.com/anadcentrum

Všetky Tvoje aktivity majú jedno spoločné – týkajú sa detí. Objavila si to, čo ťa napĺňa, práve s príchodom materstva? Aké boli tvoje začiatky?

Prvýkrát som začala rozmýšľať nad svojimi možnosťami, schopnosťami a túžbami až na prvej materskej. Vďaka kamarátke som sa dostala na kurz poradkýň dojčenia. Sama som pri synovi bojovala zo začiatku s dojčením, napriek môjmu presvedčeniu „veď to pôjde samo“. Takto mám možnosť prispieť k tomu, aby na svete bolo viac spokojných detičiek a ich mamičiek. Aj pri poradenstvách som cítila potrebu mamičiek si pomáhať a stretávať sa. Ja sama som vtedy pri dvoch maličkých deťoch mala potrebu sa rozprávať, zdieľať, socializovať seba aj deti, vzdelávať sa a byť užitočná aj pre svoje okolie.

Na mojom vtedajšom bratislavskom sídlisku sme mali príjemnú komunitu mamičiek. Akurát nám chýbal priestor na stretávanie. Tak sme sa inšpirovali inými materskými centrami, aj ich skvelými štatutárkami a jedno sme si v spolupráci s mestskou časťou vytvorili. Bolo a je fascinujúce, ako sme každá iná a ako môžeme spolupracovať, pritom každá robí, čo ju baví a môže vzniknúť krásne prostredie pre celé rodiny – www.dlhacik.sk

Keď sme ho zakladali, moje sny a predstavy tak ďaleko ani nesiahali, ako to potiahli ďalšie mamičky, ktoré prebrali štafetu.

Po skúsenostiach s pomáhaním či vytváraním priestoru, tvorením, učením v škole, mojimi rastúcimi deťmi a s ďalšou materskou ma to ťahalo k vytvoreniu priestoru pre voľný čas, hravé učenie, k pomáhaniu deťom pri problémoch s učením a k vytváraniu hier a pomôcok. A tak vznikol www.anad.sk.

Jeho cieľom je spestriť deťom učenie, pomôcť im, ak majú s ním problémy, podporiť ich v ich senzitívnych obdobiach a zároveň podporiť aj dospelých – lebo aj my to potrebujeme a môžeme sa ďalej vzdelávať a rásť.

Venuješ sa aj výrobe pomôcok pre školákov – prezradíš nám viac?

Pomôcky pre školákov sú zatiaľ v začiatkoch. Cieľom je, aby sa mohli učiť zábavne, takže teraz vytváram hru na sčítanie a odčítanie. Veľkú radosť mám aj z mapy sveta, s ktorou sa vedia zahrať škôlkari aj školáci. Všetky pomôcky budú k dispozícií na stránke anad.sk

Musela si prekonávať aj nejaké prekážky? Boli chvíle, keď si to chcela vzdať alebo išlo všetko hladko? Čo Ti pomáha ísť vpred, keď si napríklad unavená alebo sa niečo skomplikuje?

Prekážky mám pred sebou denne, malé aj veľké. Najťažšie sú tie malé alebo tie, ktoré si sama vytvorím. Každý vyriešený „problém“ ma vždy naučil viac, ako keď šli veci hladko. Najviac mi asi pomáha moje nadchnutie sa pre niečo a dôvera, že bude, ako má byť. Častokrát sa veci vyvinuli úplne inak, ako som si myslela, stačilo len netrvať na svojom, prijať nové možnosti a byť kreatívna. Keď začnem niečo vzdávať, tak mi pomôžu moji najbližší a priatelia. Niekedy je fajn dať si trochu času a netlačiť, inokedy aj nejaký konkrétny termín nakopne.

Mnohé maminy sa stretávajú s tým, že hoci majú veľa skvelých nápadov, popri drobcoch je času pomenej a ich nápady ostávajú nerealizované alebo postupujú len slimačím tempom. Ako to zvládaš ty?

Ja veru idem tým slimačím tempom:) Ale keď sa teraz pozriem späť, tak už predsa len začína byť niečo vidieť. Takže aj to slimačie tempo má svoj zmysel:) A keď sa spojíme s ďalšími šikovnými maminkami a každá dáme tú svoju trošku, už to ide … Občas to tempo nakopne nejaký termín odovzdania alebo nápomocný partner, ktorý sa postará o deti a domácnosť.

Ďalšou skvelou pomocou je časť práce robiť s deťmi 🙂 Pôjde pomalšie, ale pôjde. A zároveň sa deti od nás učia a tí starší už aj pomôžu. Ja mám ešte fantastickú výhodu, že robím pre deti, a tak veľa vecí testujem na svojich deťoch alebo chystám s nimi, pripadne idú so mnou na krúžok.

Ak by si mala poradiť ženám a obzvlášť mamám jednu vec ako sa sebarealizovať – čo by to bolo?

Nájdite si svoj zmysel života aj mimo rodiny. To, čo nám ide a považujeme to za bežné a obyčajné, pre druhú také byť nemusí. Každá je dobrá v iných veciach a v iných oblastiach a vzájomne si určite máme čo ponúknuť. Tak buďme obyčajne neobyčajné!

Aký je tvoj sen pre všetky deti a ich mamy?

Aby sme všetci mali svoj sen, svoje poslanie a mohli ho s radosťou napĺňať. Hľadajme ako a prečo sa to dá. Učme deti hravo a s láskou a my mamy sa učme tiež. Buďme spokojné, šťastné, užitočné a buďme hlavne príkladom našim deťom.

Milé ženy, zaujal vás Dankin príbeh? Aj vy hľadáte cestu k svojmu šťastiu, spokojnosti a prosperite?

Pre ženy ako vy sme vytvorili program, ktorý vám v tom pomôže >>

Stanka Sobolová
Lektorka, mentorka, certifikovaný Terapeut Duše, zakladateľka a srdce spoločnosti Šťastná žena, manželka a mama 2 krásnych synov. Vedie semináre osobnostného rozvoja pre ženy - Víkendy šťastných žien, pomáha ženám v oblasti rozvíjania ženstva, materstva, vzťahov a prosperity. Je autorkou online kurzu Edu Synergies pre učiteľov a rodičov, ktorí chcú zmeniť naše školstvo zvnútra. Napísala prvú slovenskú e-knihu, ktorú oceňujú ženy až po jej prečítaní - Bohatá žena - múdra žena. Viac o jej projektoch sa dozviete na webe: www.stankasobolova.sk
Komentáre