Michaela Huljaková: Cítim veľmi silnú potrebu ochraňovať deti, matky i rodiny

13235578_10209524308335610_7738106377967174727_oMilé ženy, predstavujeme vám ďalšiu, v poradí druhú absolventku nášho kurzu Tajomstvo ženskej prosperity Online, ktorú sme vybrali v našej výzve a chceme vám ju predstaviť. Jej príbeh a vízia sú určite hodné zdieľania:)

Michaela Huljaková, mamina štvorročného Vilka a dvojročnej Šarlotky. Od šestnástich rokov aj partnerka svojho úžasného manžela Jarka. Sprievodkyňa žien na ceste za objavovaním ich intuície a spokojného materstva, nadšená propagátorka detoxikačnej medicíny doktora Jonáša. Miluje knihy, plávanie, jazdenie na koni a nekonečné filozofovanie. Vo svojom okolí spája ženy, matky, rodiny a organizuje rôzne podporné skupiny. Píše blogy na tému prirodzených pôrodov, dojčenia a rešpektujúcej výchovy na stránkach vnimavamama.sk, rozbieha stránku o detoxikačnej medicíne a zdravej strave vedomezdravie.sk a je spoluautorkou projektu zameraného na ženskú sebalásku kuzelnysvetzien.sk

Miši, pre mňa si multitalentovaná žena, máš viacero projektov, si skvelá mama… Ako to všetko stíhaš?

Stanka, ďakujem ti. To sú pre mňa veľmi povzbudivé slová. Neviem, či som multitalentovaná, ale už od detského veku si uvedomujem, že na svete asi nie je oblasť, ktorá by ma ničím nezaujala a medzi nimi je mnoho oblastí, ktoré ma vyslovene priťahujú. Od malička milujem knihy. Vždy sme ich mali doma veľa, maminu som stále videla s knihou, vždy sa o niečo zaujímala, niečo študovala. Každú svoju voľnú chvíľu dokážem naplno využiť. Naučila som sa, nemíňať svoj čas alebo lepšie povedané, využívať ho efektívne.

Tak napríklad už niekoľko rokov nemáme doma televízor. Možno sa to nezdá, ale už len týmto krokom sme získali kopec času.

Ďalším plusom je, že sme si už dávnejšie zvykli na veľmi jednoduchú a zároveň zdravú stravu. Hoci si každý deň pripravujeme čerstvé jedlo, netrávim v kuchyni hodiny. Ráno začíname so smoothie, neskôr si dáme obilninovú kašu a potom jedno výdatnejšie jedlo. Denne jeme trikrát a medzi jedlami takmer nič iné nekonzumujeme. Ak si robíme niečo sladké, tak jedine v raw verzii a to je podstatne jednoduchšia príprava, ako klasické vypekanie.

Veľmi pozitívne vnímam to, že sa nám stále viac darí mať spoločné ciele a zameranie. Naučili sme sa fungovať, ako jeden tím. Všetko si plánujeme všetci štyria spoločne, o všetkom sa otvorene rozprávame. Spoločne snívame, vyjadrujeme, kto po čom túži, čo by si prial, akoby chcel prežiť svoj život. Keď sa na niečo zameriame, ideme do toho všetci tak, aby sme čo najľahšie a najrýchlejšie došli k spoločnému cieľu. Všetci rozumieme jednotlivým krokom, ktoré sú potrebné na tejto ceste urobiť, a preto si vzájomne pomáhame.

Domácnosť nemá na pleciach len jedna osoba. Deti úžasne pomáhajú, zapájajú sa do bežných činností. Je pre ne celkom prirodzené, že si po sebe odložia taniere, keď dojedia, odkladajú si hračky na svoje miesto, rozumejú tomu, že ak im na nejakých veciach záleží, potom je ich zodpovednosť, aby sa o tieto veci postarali. Pomáhajú si jeden druhému navzájom, vedia sa spolu krásne hrať, nemajú medzi sebou takmer žiadne konflikty a dokážu krásne komunikovať.

Jarko je úžasný. Keď vidí, že sa potrebujem v niečom realizovať a že moja práca má úspech a priaznivú odozvu, dokáže ma naplno podporiť a ochotne ma zastúpi v domácnosti. Myslím si, že v jednote je obrovská sila a keď je doma pokoj a harmónia, všetko ide ľahšie.

Učím sa do svojho života postupne zavádzať minimalizmus. Každá vec má svoje miesto, čo nepotrebujem posúvam alebo predávam. Poriadok si spoločne udržiavame, preto nepotrebujem upratovať.

Detoxikáciou, kvalitnými doplnkami výživy a zdravou stravou sa snažím udržiavať si veľa energie. V každej voľnej chvíli viem, čo môžem urobiť. Takmer nikdy nesedím len tak bez činnosti. Ak niekde čakám, mám so sebou knihu alebo ebook.

Najnovšie do svojho života zavádzam aj nový pojem „time out“, teda deň, kedy vôbec nepracujem, nezapínam PC, nepozerám do mobilu, vypínam hlavu. Naplno sa venujem deťom, rodine, trávime čas v prírode alebo oddychujem pri mojich obľúbených ručných prácach. Zistila som, že keď si doprajem tento „time out“, dokážem byť ďalší deň v práci oveľa efektívnejšia a produktívnejšia.

13055267_217440495303385_3494296250449783128_oA to najdôležitejšie asi na koniec. Dlho som trpela pocitom nedostatku času. Denno denne som bola schopná dookola opakovať, ako niečo nestíham, ako nemám čas na to a tamto. Život mi však do cesty posiela samých úžasných ľudí, od ktorých sa mám možnosť učiť. Jedným z týchto ľudí je pre mňa momentálne Miška Svetluška. Ukázala mi, že pocit nedostatku času je len v mojej hlave. Naučila ma pozerať sa na pohár ako na poloplný a nie poloprázdny. Otvorila mi úžasnú silu pozitívneho nastavenia, sebalásky a afirmácií. Dnes si už u nás doma všetci, vrátane detí, každý deň opakujeme, že žijeme v láske, mieri a harmónii. Zameriavame sa len na to, čo pre seba chceme, meníme náš slovník na pozitívne vyjadrenia. Mojou každodennou afirmáciou je, že žijem v blahobyte a časovej hojnosti a že vždy všetko stíham v tom správnom čase. Toto nám prinieslo obrovský posun.

Na tvojej práci sa mi veľmi páči spojenie odbornosti a mäkkej ženskej vľúdnosti. Tým, že sama si v zdravom strede, určite oslovuješ širšiu skupinu žien. Musí to byť krásny pocit privádzať ženy k poznaniu, že všetko, čo ako matky potrebujeme vedieť, máme samy v sebe. Podelíš sa s nami o nejaké príbehy z tvojej krásnej práce?

Juj, Stanka, toto by bolo asi aj na knihu:) Za ten čas, čo som sa stala mamou a začala som sa venovať ženám ako poradkyňa pri dojčení a dula, venujúca sa predpôrodnej príprave, spoznala som veľké množstvo obdivuhodných žien, matiek, rodín. Príbeh každej jednej si dodnes pamätám, mnohé sa mi stali aj priateľkami. Pri tejto práci som uvidela, ako nás materstvo mení, aké sme citlivé a zároveň koľko je v nás sily, odhodlania.

Mám maminku, ktorá ku mne prišla domov s predčasniatkom v kočíku, s cumlíkom, bez dojčenia, zranená a celkom zbavená viery v seba samu, pripravená o myšlienku, že ona je tou najlepšou bytosťou pre svoje dieťa. Za ten čas, čo sme sa rozprávali, jej chlapček srdcervúco plakal a ona len tak bezmocne hľadela, ponúkala mu cumlík a snažila sa so mnou ďalej komunikovať. Keď som sa jej spýtala, či má ešte mliečko, povedala, že nejaké si ešte odsaje a potom ho dá malému z fľaše, ale inak pije len umelé.

Začala som jej rozprávať o výhodách dojčenia, o tom, že dojčenie nie je len o príjme potravy, ale že má aj oveľa viac významných funkcií, že dokáže dieťatko upokojiť, uspať. Ponúkla som jej, že by si možno mohla skúsiť malého priložiť a tak ho vo svojom náručí a svojim telom utíšiť namiesto cumlíka. Chlapček sa prisal, prestal plakať a ja som videla, že krásne pije. Navrhla som jej, že by ho mohla začať výlučne dojčiť.

Bola prekvapená, vôbec neverila, že by mu mohlo stačiť len jej mliečko. Požičala som jej môj nosič a malého sme dali na jej telo. Bol pokojný. Bez váhania si kúpila vlastný nosič, úplne prestala používať kočík a dokonca ho začala výhradne dojčiť. Zo zranenej ženy sa stala odrazu sebavedomá a milujúca maminka, ktorá bola schopná naplniť potreby svojho dieťatka. Kontaktom, dojčením a nosením začala liečiť nielen malého, ale aj seba. A takýchto žien je okolo mňa naozaj veľa. Keď sa s nimi stretávam a vidím ich aj po roku dvoch, presne viem, za ktorou je aký príbeh a som naozaj dojatá.

11234002_856098541153260_9210604398169117160_n

Všetky tvoje projekty spája jedna vízia – môžeš nám ju predstaviť?

Áno, s radosťou. Mám takú víziu, vidím v nej novú generáciu žien – matiek, radostných, naplnených, kompetentných a silných a zároveň veľmi empatických a citlivých, ktoré poznajú svoju hodnotu a aj hodnotu samotného materstva, pretože my matky svojim prístupom a láskou vytvárame novú generáciu vnímavých bytostí, ktoré dokážu veriť sebe i svojim blízkym. Vidím šťastné, harmonické, súdržné a láskou naplnené rodiny s vlastnou životnou filozofiou a vlastnými hodnotami. Vedomých a vnímavých rodičov, ktorí sa chcú stať sprievodcami svojich detí a neprenechávať túto významnú rolu cudzím ľuďom a inštitúciám.

Ktorá oblasť tvojej práce ti je najbližšia?

Toto je zaujímavá otázka a asi na ňu sama hľadám odpoveď. Viem, že človek by sa mal venovať jednej veci, jednému smeru, aby sa v danej oblasti mohol stať naozaj expertom. Ja sa už nejaký čas snažím vybrať si tento jeden smer, no zároveň to vnímam, akoby som sa mala vzdať tých ostatných. Keď si už myslím, že som sa rozhodla, príde mi do života situácia, v ktorej mi život ukáže, ako veľmi milujem aj tie ostatné oblasti. Snáď vznikne nejaký nový smer a jeden názov preň, v ktorom bude všetko to, čo milujem. Jednoducho vždy, keď môžem hovoriť o prirodzenom pôrode, dojčení, vnímavom rodičovstve, rešpektujúcej výchove a zdraví detí i dospelých, som vzrušená a neviem prestať. Vnímam to všetko ako jeden neoddeliteľný celok, ako jednu nádhernú cestu.

Aké plány máš so svojimi projektmi do budúcnosti? Kde sa vidíš o 10 rokov?

Veľmi rada by som naďalej podporovala ženy i celé rodiny na tejto ceste. Cítim veľmi silnú potrebu ochraňovať deti, chrániť matky i rodiny. Veľmi ma baví a napĺňa zdieľať svoje myšlienky a skúsenosti s ľuďmi, s ktorými môj príbeh a moja vízia rezonuje. Týmto smerom by som chcela zamerať aj svoje projekty. Naďalej plánujem v našom meste Levice vytvárať a udržiavať rôzne podporné skupiny pre ženy, maminky, vytvárať liečivé ženské prostredie. Okrem toho by som využila aj príležitosť, ktorú nám prináša internet a zdieľala svoj príbeh, svoje myšlienky a informácie aj týmto spôsobom.

O 10 rokov sa vidím na našom krásnom a stále ešte bezpečnom Slovensku, so svojou rodinou, medzi priateľmi. Vediem radostný a naplnený život, živím sa prácou, ktorá ma baví a ktorá mi poskytuje hojnosť a naplnenie. Vždy keď s rodinou máme chuť, môžeme si kedykoľvek vycestovať, urobiť si dovolenku, spoznať nové krajiny. Všetkého máme dostatok a s radosťou pomáhame ostatným na ich ceste za duševným, mentálnym i hmotným bohatstvom.

Ako VIP členka nášho kurzu Tajomstvo ženskej prosperity prechádzaš v súčasnosti aj mentoringom v rámci našej mastermind skupiny. Mohla by si sa s našimi čitateľkami podeliť o to, ako vnímaš takúto formu vedenia a čo ti dáva?

Väčšina týchto úžasných zmien sa mi odštartovala práve kurzom Tajomstvo ženskej prosperity. V mojom svete sa začali diať veľké veci, akoby som sa otvorila a sprístupnila novým možnostiam a vstúpila do celkom inej dimenzie. Napriek tomu, som z matstermind-u mala najprv strach a zvažovala som, že to vzdám. Nevedela som si predstaviť, ako to zvládnem popri deťoch, či budem schopná vo väčšej skupine a pred neznámymi ženami vyjadriť svoje pocity, predstavy a myšlienky.

Tvoj a Zuzkin spôsob komunikácie mi nastavoval vysoký level, zadalo sa mi, že svojou mysľou a uvažovaním nie som ani zďaleka tam, kde ste vy. Som veľmi šťastná, že som to nevzdala. Život opäť všetko zariadil dokonale. Spoznala som kolegyňu z kurzu, ktorá pred nami celkom prirodzene a krásne otvorila svoje srdce. Zdieľala s nami svoje obavy, strachy, úplne pokojne si nahlas triedila svoje myšlienky a vďaka vášmu doslova láskavému vedeniu, nachádzala odpovede.

A keď som prišla na rad ja, mala som pocit, akoby som vás už dlho poznala. Cítila som sa bezpečne, pokojne a na vlastnej duši som precítila, čo znamená tvoje poslanie terapeutky ženskej duše. So Zuzkou nám dávate ozajstný a veľmi hodnotný koučing, smerujete nás, zaujímate sa o to, čomu by sme sa chceli venovať a dávate nám veľmi hodnotné vhľady. Zároveň je ale tento koučing plný jemnej ženskej energie. Také to pravé pohladenie pre ženskú dušu:)

Milé ženy, zaujal vás Miškin príbeh? Aj vy hľadáte cestu k svojmu šťastiu a prosperite?

Pre ženy ako vy sme napísali knihu, ktorá vám posvieti na cestu >>

nahlad1TZP

Stanka Sobolová
Lektorka, mentorka, certifikovaný Terapeut Duše, zakladateľka a srdce spoločnosti Šťastná žena, manželka a mama 2 krásnych synov. Vedie semináre osobnostného rozvoja pre ženy - Víkendy šťastných žien, pomáha ženám v oblasti rozvíjania ženstva, materstva, vzťahov a prosperity. Je autorkou online kurzu Edu Synergies pre učiteľov a rodičov, ktorí chcú zmeniť naše školstvo zvnútra. Napísala prvú slovenskú e-knihu, ktorú oceňujú ženy až po jej prečítaní - Bohatá žena - múdra žena. Viac o jej projektoch sa dozviete na webe: www.stankasobolova.sk
Komentáre