Mami, ty si slúžka?

Prednedávnom som bola upratovať domček, ktorí prenajímajú moji rodičia. Mali prísť noví hostia a ja som chcela pomôcť našim, ktorí mali veľa inej práce. Keďže som nestihla spraviť všetku prácu, kým boli detváky v škole a škôlke, išla som ich vyzdvihnúť a ešte sme sa na hodinku vrátili, aby som mohla poumývať podlahy.

Keď sme z domčeka odchádzali, môj 8-ročný syn sa ma spýtal: „Mami, ty si slúžka?“

Úplne som sa zarazila. Veď vie, že pracujem so ženami, ktorým pomáham rozkvitnúť…

„Ondrejko, prečo si myslíš, že som slúžka,“ spýtala som sa ho.
„Lebo ty stále upratuješ.“

Zostala som úplne prekvapená…

Poznáte ten pocit, keď zrazu vnímate seba samých očami druhých. A uvedomíte si veci, ktoré ste predtým nevideli. Zrazu som videla môj náročný týždeň, kedy som upratovala nielen u našich, u seba doma, ale ešte aj u strýka, ktorý je po mozgovej príhode. A moje deti všetko vnímali.

Nevnímali však pozadie toho všetkého. Nevnímali, že to robím z lásky a ohľaduplnosti k tým, ktorých mám rada a chcem im pomôcť. A tak som im vysvetlila, prečo to všetko robím.

„Mami, to je super, že máš dobré srdiečko. Ale určite potom musíš byť unavená, keď máš toho tak veľa.“

file801343155029

Fuuu, tento môj Ondrejko je také moje zrkadlo! Presne tak. Bola som veľmi unavená. V tom týždni som upratala 3 domy. Popri tom bežné každodenné pranie, varenie a ostatné domáce práce. Myslela som tak na ostatných, že som úplne zabudla na seba. Ku koncu som to už nerobila ani s láskou, ani s radosťou, ale s pocitom, že už to chcem mať hlavne za sebou. Vďaka za moje dieťa, ktoré ma vrátilo späť k sebe samej:)

Máte to tak aj vy, milé ženy? Stáva sa vám, že zabudnete na hranice medzi tým, čo potrebujú ostatní a tým, čo potrebujete vy? Že sa v tom kolotoči každodenných povinností úplne strácate a nemáte potom dosť lásky nielen k sebe, ale aj k ostatným? A nemyslím teraz iba na domáce práce.

Viete povedať NIE? Viete požiadať druhých o pomoc tak, aby vám radi vyšli v ústrety?

Pozrite sa, ako denne robíte rozhodnutia typu „ja alebo partner?“, „ja alebo deti?“, „ja alebo rodičia?“, „ja alebo kolegovia?“ Uvedomujete si, že vaše deti sa od vás učia už len tým, že pozorujú váš život? Chceli by ste, aby takto žili raz aj ony?

V skutočnosti žiadne hranice medzi nami a ostatnými nie sú. Všetko, čo robíme pre seba, robíme aj pre ostatných. A to, čo robíme pre ostatných, musí vyživovať a tešiť aj nás samých.

Jedine tak to má zmysel. Jedine vtedy to je o láske.

 

Túžite sa pripojiť k ženám, ktoré sa rozhodli lásku k ostatným spojiť s lásku k sebe a robiť to, čo milujú?

Kliknite tu a dozviete sa viac >>>

Stanka Sobolová
Lektorka, mentorka, certifikovaný Terapeut Duše, zakladateľka a srdce spoločnosti Šťastná žena, manželka a mama 2 krásnych synov. Vedie semináre osobnostného rozvoja pre ženy - Víkendy šťastných žien, pomáha ženám v oblasti rozvíjania ženstva, materstva, vzťahov a prosperity. Je autorkou online kurzu Edu Synergies pre učiteľov a rodičov, ktorí chcú zmeniť naše školstvo zvnútra. Napísala prvú slovenskú e-knihu, ktorú oceňujú ženy až po jej prečítaní - Bohatá žena - múdra žena. Viac o jej projektoch sa dozviete na webe: www.stankasobolova.sk
Komentáre