Zuzana Straňanková: Žena, ktorá čaruje s obrázkami

Zuzku Straňankovú som spoznala pred niekoľkými rokmi na konferencii pre ženy. Bolo nás tam asi päť, ktoré sme sa viac či menej poznali a kamarátili, keď si k nám odrazu prisadla hnedovláska s námorníckou handmade taškou a povedala niečo ako: „Ahojte, môžem tu byť s vami? Mala som pocit, že sa vám mám prihovoriť…“ A tak sa to všetko začalo. Dnes som veľmi vďačná, že nám táto neobyčajná bytosť týmto netradičným spôsobom vstúpila do života. Minulý rok Zuzka absolvovala aj náš program Tajomstvo ženskej prosperity a urobila obrovské kroky vpred vo svojej tvorbe, ktorá je práve tak originálna a neobyčajná ako ona sama. Venuje sa totiž tvorbe liečivých omaľovánok pre dušu.

„Zuzi,  tvoje omaľovánky sú  iné, než tie ktoré dostaneme bežne kúpiť v obchode. Tie tvoje by sme mohli nazvať možno terapeutickými alebo liečivými. Povedz nám, ako sa to s tvorbou omaľovánok vlastne začalo a na akom princípe fungujú.“

Prvé omaľovánky som stvorila približne pred dvoma rokmi, vedela som že sú iné, ale nevedela som vysvetliť prečo. Znie to zvláštne, však? Podnetom na nakreslenie bola jedna príjemná skupinka na FB. Chcela som ostatným maminám ukázať, že aj keď nevedia kresliť, môžu si to užiť pri vyfarbovaní obrázkov. Tak vznikla sada Ženská duša. Cítila som sa naozaj slávnostne, že som to zvládla a prekonala svoje strachy a obmedzenia. Pôrodom našej dcérky som sa stala mamou a všetko bolo zrazu inak. Žiadne plánovanie mi nefungovalo, bola som unavená, nespokojná. Vrátila som sa k maľovaniu a hľadala svoj stratený stred. Ich kreslenie bolo aj pre mňa očisťujúce a harmonizačné. Od tej chvíle sa zmenilo veľa vecí. Hlavne pohľad na mňa samú a moje poslanie. Ja som tušila ako harmonizujú a odblokovávajú, ale trošku som o sebe pochybovala. A tak mi prišlo do života zopár žien, ktoré mi dávali krásne spätné väzby, a ich nadšenie z malých denných zázrakov, ku ktorým prispeli aj omaľovky, bolo to pre mňa dojímavé a som im za to nesmierne vďačná. Každá jedna „žena na obrázku“ má svoj príbeh, svoje smerovanie k duši, ukážu vám, čo presne potrebujete preliečiť. Výber obrázka nie je vôbec náhoda.

Je to ako farebná meditácia s otvorenými očami.

Po chvíľke sa uvoľníte a prichádzajú vnemy, odkazy, boľavé či schované spomienky sa vynoria ako z hlbín. Niekedy prídu konkrétne vhľady, ako ďalej. Inokedy len náznaky, ktoré sa vysvetlia až po čase. Získate svoj stred, nájdete kľud a oddych. Utriedite si svoje smerovanie. a následne vás môže obrázok sprevádzať už vyfarbený počas nasledujúcich dní. Pozrite sa naň a viete, že je všetko ako má byť.

„Sledujem tvoju tvorbu v podstate od začiatku a všimla som si, že omaľovánky vznikali postupne v akýchsi tematických kolekciách – pre ženskú dušu, pre mamy a dcéry, anjelské….  Povedz nám o nich viac.“

Ženská duša vyjadruje elementy, ktoré by mala mať žena v súlade, aby mohla byť tvorkyňou svojho života. Pokiaľ bude šťastná a zdravá ona, tak bude taká aj jej rodina. Sú k nim aj básne ako drobný kompas na ceste premeny. Napodnet žienky, ktorá robí spoločné kruhy pre mamy a dcéry vznikla akoby detská sada. Je naladená na ich spoločné vymaľovávanie a prepájanie sa. Naozaj venujeme málo 100% pozornosti deťom, stále mame v rukách mobil alebo inú hračku. Pri vymaľovávaní sa môžeme s nimi rozprávať a počúvať ich. Vedome počúvať.

Anjelské vznikli už ako oslava, 5 elementov-živlov. Oheň, vzduch, zem, voda a kov. Mali to byť ženské bohyne, ale moja ruka stále kreslila krídla. Nuž niekedy sa musím dohodnúť so svojím ja, a uvoľniť svoju myseľ, lebo aj mne chodia po hlave rôzne „musím“ a „mala by som“. Súvislosti pochopím až oveľa neskôr. V procese tvorenia sa snažím nerozmýšľať, tam pracuje srdce a intuícia. Hudba mi je dobrým sprievodcom.

„Je niektorý motív, ktorý ti najviac prirástol k srdcu?“

Musím sa zamyslieť, lebo ich je už veľmi veľa. Ale stále prevažuje strom a srdce 🙂 je nádherným prepojením zeme s nebom. So svetlom. Nuž a ľudské telo ako také. To ma neustále nadchýňa.

„Zuzi, ty máš dar vhľadu do ľudí a situácií, vďaka ktorému často vnímaš aj to, čo ostáva bežnému oku ukryté. Ako sa s ti s tým tvorí, ale napríklad aj žije v bežnom živote?“

Sa musím usmievať pri tejto otázke. Pred pár rokmi by som povedala, že veľmi ťažko. Ale dnes po prekonaní rôznych hojdačiek od života, už len s pokorou tvrdím, tak dobre ako sa len dá. Dlho som nevedela pochopiť, čo mám robiť s darom, ktorý som dostala. Našla som pre to aj meno. Empatik emócií. Ale to bol len začiatok. Lebo cítiť emócie celej rodiny či skupiny ľudí je celkom hustý koktejl. Hľadala som odpovede ako sa ochrániť, ako však súčasne pomôcť druhým ľudom, lebo občas tie svoje rodinné tragédie nosili všade so sebou. A tak som im kreslila obrázky. Lebo rozprávať, prečo sa citia zle alebo čo majú v rodine napraviť mi prišlo zbytočné. Najradšej by boli, aby boli zdraví hneď, patlajú sa v tom a čakajú, že sa to vyrieši samo. Proces zmeny musí však prísť od nich. Až ked im je naozaj ťažko, začnú hľadať, skúšať. Naučila som sa rozlišovať, čo sú moje emócie a čo ostatných, kedy prijmú pomoc a kedy nie. Vidieť démonov je rovnako v poriadku ako vidieť svetlo. Tento dar máme všetci, len ho používame až potom, ked zistíme že inej cesty niet, len prijať ako to je. Naozaj uprimne verím, že v každom je veľa dobrého.

„Si mamina trojročnej Mišky a mnohé tvoje diela vznikali napríklad aj po nociach. Je nejaký odkaz alebo rada, ktorú by si chcela odkázať maminkám, ktoré túžia po sebarealizácii?“

Deti nás učia veľmi efektívne využívať čas. Ano kreslila som aj po nociach s čelovkou na hlave. Písala príbehy do tabletu, kým dcérka zaspávala na prsníku. Práve počas materskej mi odišli všetky výhovorky, prečo sa to nedá. Alebo, že nemám čas. Čas máme, aj ked len po troškách, ale dá sa to. Dva roky som neúnavne kreslila, písala, občas predávala na živo. V dnešnej dobe sa práve cez net socializuje veľa maminiek. Tak keď mám čas likovať a komentovať fotky či eventy známych, tak mám čas venovať sa aj svojej srdcovke. Úspech nepríde hneď, to už viem aj ja. Nájdite to, čo je pre vás to úžasné a dych berúce , hľadajte a stretávajte rovnako naladené osoby, zistite v čom je váš prínos pre ostatných, utrieďte si životné priority. Skúste online kurzy. Ale vždy s ohľadom na rodinu a partnera. Ja som napríklad bola veľmi dávno na koncerte. Prosto ten zážitok z hudby chcem už zdieľať aj s malou a mužom súčasne. Patríme k sebe. Tak si vyberáme vždy aktivity, aby to bolo ok pre všetkých. Aspoň na chvíľu, lebo za rok za dva to bude zase iné.

„Akú najdôležitejšiu vec ťa naučila tvoja dcéra?“

Tých vecí je veľmi veľa. 🙂 Miška ma naučila mnoho o mne samej. Otvorila mi veľa boľačiek, a ja som ich za pochodu liečila. Zo začiatku to bola hlavne trpezlivosť, teraz je to o láske. Takej čistej a úprimnej. Často mi vraví, že ja som jej mama a tato je jej tatino. Oblečiem si sukňu a povie mi, že som princezná. Naozaj žije prítomnosťou, včera dnes a zajtra je akoby jedna chvíľa. Keď sa teší, tak celým telom aj dušou. Dôveruje nám, ale aj svetu okolo seba. Každý deň je iný, ale chvíľa keď jej poviem, že ju ľúbim je rovnako krásna vždy. Ano naučila ma povedať ˇľubím ťa, bez toho aby som čakala, že mi to povie tiež. A ten pohľad, keď to precítila prvý krát, bol úžasný. Rozžiarilo sa v nej svetlo naplno. 🙂

„Kde si praješ vidieť seba, svoju rodinu a svoju tvorbu o niekoľko rokov? Máš nejakú víziu, akým smerom by si chcela svoju tvorbu ďalej rozvíjať?“

Skúsme sa pozrieť. Veľmi rada by som ostala pri kreslení a maľovaní. Omaľovánky takéto liečivé budem tvoriť dovtedy, kým budú ľudia, čo ich budú potrebovať. Verím, že obrazy, ktoré nás zharmonizujú budú čoskoro bežnou súčasťou našich životov. Zatiaľ však budem pracovať na ilustráciách do detských kníh. Je to môj detský sen a vidím pri našej Miške ako veľmi ju bavia práve obrázky na príbehoch. Prezradím, že už to bude čoskoro hotové. A súčasne mám ešte jeden sen, na ktorom pracujeme so skupinou úžasných žien a za podpory môjho manžela a jeho teamu. Chceme vytvoriť reálnu podporu pre ženy na ich ceste ku slobode a láske.

Zuzkinu tvorbu nájdete na FB ako Art by Zuna na tejto stránke >>>
Alebo v e-shope https://www.zunashop.sk/

Zuzka Koščová
Autorka kníh Šťastie nie je mýtus a Rozprestri krídla, spoluautorka knihy a online programu Tajomstvo ženskej prosperity. Som spokojná žena, ktorá si žije po svojom a plní si svoje sny. Manželka, dcéra, sestra, šperkárka, psychologička, autorka teraz už troch kníh :-) a e-booku Ako napísať, vydať a propagovať knihu. Inšpirujem ľudí žiť krajší farebnejší život, objavovať a napĺňať svoj potenciál. Robím to, čo milujem, v čom vidím zmysel a prínos pre ľudí.
Komentáre